A Váš názor?
Zrušit
8
1
Nechat být
Vstup do diskuse

Důchodci, kteří si platí na důchod

Aktivně pracujícím důchodcům (OSVČ) nařizuje platná legislativa platbu odvodů na důchodové pojištění. V případě, že si podnikající důchodce vydělá vedlejší činností něco na přilepšenou, vrací touto formou státu nemalou část penze. Jeden takový příběh Vám přinášíme.
Absurdní regulace

V roce 2003 jsem v 63 letech odešel do starobního důchodu, a od té doby pracuji jako OSVČ. Překládám beletrii a odborné texty pro různé agentury na živnostenský list. Jsem tudíž přesvědčen, že má práce je pro naši společnost přínosná a užitečná.

Z vydělaných peněz pochopitelně platím daň z příjmu a platbU na zdravotní pojištění. Považuji však za naprostý nesmysl, že z těchto příjmů odvádím i příspěvek na důchod ČSSZ, když přitom v důchodu už jsem. Nutně to na mě působí, jako kdyby nás, aktivní důchodce, společnost trestala za to, že si dovolujeme ještě něco užitečného udělat.

Na jaře jsem tedy opět odevzdal nejen Přiznání k dani z příjmu a Přehled o příjmech pro zdravotní pojišťovnu, ale také Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2017, kde mi vyšla částka pojistné na důchodové pojištění 20 821 Kč.  Zaplatil jsem si tudíž „sám“ více než jeden svůj důchod (nebo třeba dva manželčiny).

Abych ovšem ČSSZ nekřivdil, tato instituce by mohla namítnout, že přece umožňuje pracujícím důchodcům si důchod za další odpracovaná léta „vylepšit“. Cituji doslova z jejich rozhodnutí z 8.10.2016: „Podle ustanovení § 34 odst. 4 platí, že se výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle ustanovení § 34 odst. 1 zdp se na žádost zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod podle § 29 odst.1 nebo 3 zdp a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a pobíral přitom starobní důchod v plné výši podle § 37 odst. 1 zdp, za každých 360 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 0,4% výpočtového základu.   

Mám tedy nyní nárok na navýšení o 50 Kč měsíčně neboli o 600 Kč za rok. Porovnání s částkou, kterou jsem zaplatil jen za rok 2017 je skutečně absurdní.

Diskuse

Nebyl vložen žádný komentář

Vstoupit do diskuse