A Váš názor?
Zavést
1680
86
Neřešit
Vstup do diskuse

Hromadné žaloby pomohou obelhaným spotřebitelům

V českém právním řádu neexistuje institut hromadných žalob. Spotřebitel, který naletěl obchodníkovi může svá práva vymáhat soudní cestou, nemá však možnost spojit se v žalobě s dalšími poškozenými. Mnoho viníků tak zůstává bez trestu.
Ochrana spotřebitele

Případů poškozených spotřebitelů, kdy se jedná o malé finanční částky, jsou známy tisíce. Vysoké náklady a délka trvání soudního řízení odrazují poškozené od vyvolání soudního sporu. Viník by sice byl nejspíš potrestán, náklady na takový spor však převyšují hodnotu škody.

Na časopis dTest se pravidelně obrací množství poškozených zákazníků s dotazem, kde by se mohli domáhat hromadné žaloby, či požadavkem poskytnutí kontaktů na stejně poškozené spotřebitele. Informace o nemožnosti podat hromadnou žalobu se vždy setká s nepochopením.

Pokud by však existoval institut hromadných žalob, poškození spotřebitelé by se mohli spojit a náklady na soudní řízení rozložit mezi sebe. Navíc by soud mnohem intenzivněji vnímal některé jinak bagatelní spory, pokud by zjistil, že jsou takto poškozováni spotřebitelé ve velkém množství.

Typickými spory, které by hromadné žaloby pomohly řešit, jsou praktiky podvodných e-shopů, účelová zamítání reklamací cestovních kanceláří, neoprávněné změny služeb a obchodních podmínek operátorů, neoprávněné praktiky poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, úmyslně nesprávné vyřizování reklamací autobazarů apod.

Přijetí zákona o hromadných žalobách by znamenalo zásadní posílení ochrany spotřebitelů.

Diskuse

  • peter napsal:

    matoucí zadání, jak chcete zrušit něco co neexistuje

  • Radmila Irrlacherová napsal:

    Hromadné žaloby by byly super. Sama jsem nedávno byla okradena o 45 tisíc Kč. Bohužel firma takto okradla více lidí. Je to její běžná praxe. Vybere peníze a pak s Vámi přestane komunikovat. Dodnes nemám ani zboží, ani peníze. Věc jsem nahlásila na policii. Myslela jsem, že mi poskytne informace a kontakty na stejně poškozené spotřebitele. Že něco udělá v můj prospěch. Bohužel mi dali jen podepsat papír, že nesmím o případu nikde veřejně šířit informace. Nesmím veřejně označit zloděje, který mě okradl. Policie ale nic neřeší, poškozených přibívá, vůbec nechápu, jak taková firma může dál působit. Čekala jsem zastání, ale nikoho nezajímá, že jsem byla okradena, a ještě mi dali podepsat papír chránící zloděje. Na čí straně vlastně stojí právo?

  • M.z. napsal:

    Sice neexistuje pojem hromadné zaloby, nicméně není problém trestní oznámení spojit. Běžně se tak deje

Vstoupit do diskuse