A Váš názor?
Zrušit
1961
184
Nechat být
Vstup do diskuse

Křišťálovou kouli do každé hospody

Pokud po požití alkoholu poškodíte něčí majetek nebo zdraví, nenesete vinu sami. Zákon přenáší kus zodpovědnosti na toho, kdo vám alkohol prodal, tedy číšníky, hostinské, potažmo provozovatele restauračních zařízení.
Absurdní regulace

Pokud se vás tedy bude výčepní dotěrně ptát, jaké máte plány po opuštění restaurace, nebo vás vyhodnotí jako potenciálně „nebezpečného“ a odmítne vás obsloužit, nedivte se!

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který nabyl účinnost 31. 5. 2017, upravuje, kromě kontroverzního kouření v pohostinských zařízeních, také pití alkoholu, užívání návykových látek a protidrogovou prevenci v ČR.

§11 odst. 6 zakazuje prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě, o níž lze důvodně předpokládat, že alkoholický nápoj vzápětí požije a následně bude vykonávat činnost, při níž by vzhledem k předchozímu požití alkoholického nápoje mohla ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek.

Jistě lze důvodně předpokládat, že osoba, která si zakoupí alkoholický nápoj v restauračním zařízení jej vzápětí také požije. Jak však zjistit, jakou činnost hodlá konzument následně vykonávat? Představa, že se vás číšník před přinesením oroseného půllitru nebo sklenky vína dotazuje, co hodláte činit poté, co nápoj vypijete, je skutečně absurdní. Stejně absurdní je převzetí zodpovědnosti za činy zákazníka poté, co opustí restaurační zařízení. Návštěva více restaurací v průběhu jednoho večera a následná činnost, která by mohla ohrozit (mohla – nikoliv nutně skutečně ohrozila) něčí majetek či zdraví, pak nutně nastoluje otázku, kolikátý panák, ve kterém z navštívených podniků, je příčinou následku, a zda skutečně.

Problém by řešila kvalitní a plně funkční křišťálová koule, která by musela být ze zákona povinným vybavením každé restaurace, hospůdky, baru, stánku, alespoň k zapůjčení pak na všech akcích, kde se rozlévají alkoholické nápoje – ochutnávky, degustace, košty apod. Jiný způsob, jak bezpečně zjistit následné, zamýšlené i nezamýšlené, chování zákazníka nás nenapadá. Kvalitní křišťálové koule však na trhu stále chybí. Přebírání zodpovědnosti za chování zákazníka mimo provozovnu považujeme za opravdový nesmysl.

Navrhujeme vypuštění §11 odst. 6 ze zákona.

Diskuse

 • Nejezchleb Václav napsal:

  A co když si někdo dá malé pivo,na WC do sebe nalije placačku rumu. A dělá bugr . Čehož sem byl svědkem.Chudak pan číšník zaplatil za mladého floutka dvě výplaty.To není fér…..

 • Valenta Antonín napsal:

  Rozhodně zrušit zákaz kouření v hospodách na venkově (v těch co se nevaří).
  Přistěhoval jsem se s rodinou z krajského města dofunkčního menšího městysu v roce 2009 ,vše fungovalo.
  Likvidační zákony za vlády ČSSD :
  1. EET-polovina provozoven skončila -bez náhrady
  2. Zákaz kouření v hospodách.Jedna ukončila provoz,dvě zbylé omezily otevírací dobu.Lidé se nemají kde scházet-problém je hlavně v zimním období.
  3. Zemřel doktor.Náhrada po 1/2roce-omezená provozní doba.
  4. Předražená jediná prodejna Jednoty v obci.Chudáci důchodci.
  Ptám se,na co máme (jsme měli) Ministerstvo pro místní rozvoj nacpané úředníky ??? Starají se pouze o vlastní kapsy !!!

 • Bára napsal:

  Chudák hostinský, pokud si u něj dám malé pivo já. To jako neví, že po něm budu totálně namol, to co vykáže moje zkouška na alkohol, tomu neuvěří. Velmi špatné spalování, jsem po skleničce namol a to totálně, výhoda pokud mě někdo chce pozvat a opít :-) Ale chudák hostinský, pokud budu řádit. Snad jsme boha dospělý, svéprávní. Dělám bordel, opiju se, tak budu potrestána pouze a jenom já. Selský rozum, proč z nás vláda dělá nesvéprávný blbce?

 • Keni napsal:

  Protože nejvetší blbci sedí ve vládě? A klasika zákon padajiciho hov…

Vstoupit do diskuse