A Váš názor?
Zrušit
22
5
Nechat být
Vstup do diskuse

Na vodě ani kapku

Vodácká sezóna je v plném proudu. K vodácké romantice vždy patřila taky sklenka oroseného piva, panáček zelené nebo rumu – na setkání, na vodu, na zdraví. Tak na tohle zapomeňte! Zákon něco takového nedovoluje. Za tento prohřešek můžete zaplatit pěkně mastnou pokutu.
Absurdní regulace


Vodáctví je jedním z nejoblíbenějších rekreačních sportů u nás. Zábava a relaxace napříč generacemi, napříč regiony, napříč sociálními skupinami – aktivita pro každého. K vodáctví neodmyslitelně patří také vodácké hospůdky a bary. Rozumná míra alkoholu, pro náladu nebo na kuráž, prostě k vodě patří.

Zákon o vnitrozemské plavbě, který pití alkoholu na vodě zakazuje, platí už od roku 1995, v posledních dvou letech si však na něj někdo vzpomněl a začal konat. Na březích řek a na vodních plochách se začali častěji objevovat nejen členové Státní plavební správy, ale také příslušníci Policie ČR.
Co to znamená? Pokud sedíte v rekreační loďce a kontrolní orgán zjistí přítomnost třeba jenom 0,1 promile alkoholu, dopouštíte se přestupku. Za jeden nebo dva panáky můžete zaplatit i pět tisíc korun na vyměřené pokutě. Pokud nadýcháte víc než jedno promile, dopouštíte se trestného činu. Na vodních plochách hrozí stejné postihy třeba na šlapadlech.

Máte v lodi nezodpovědného parťáka, který se „tajně“ napil? Smůla! Pokutu platí posádka lodi, bez ohledu na to, že je kormidelník nebo zadák zapřisáhlý abstinent. Jedete v tom spolu.

Je pravdou, že alkoholové excesy vodáků, především na české vodácké dálnici Vltavě, často překračují míru únosnosti, je ale také pravda, že v posledních letech nedošlo k žádným tragickým úmrtím ani vážným zraněním způsobených alkoholem při této zábavě. Některá nařízení této regulace jsou pak dokonale absurdní.

Nejsme pro povolení nezřízené konzumace alkoholu na českých řekách a vodních plochách. Jsme pro úpravu zákona a nastavení limitů tak, aby dovolená na vodě (nebo u vody) byla tím, čím je u nás už bezmála sto let: projevem svobody a volnosti, ale také zodpovědnosti za svou posádku i sebe sama. Nechejme slušné vodáky „dýchat“ a posviťme si jen na ty, pro něž je alkohol vedle pádlování druhou závodní disciplínou.

Diskuse

Vstoupit do diskuse