A Váš názor?
Zavést

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/emocio/bankovnipoplatky/www.deregulator.cz/content/plugins/yop-poll/models/poll_model.php on line 1301
37
6
Neřešit
Vstup do diskuse

Za auto, které prodáte, můžete být dál zodpovědní

Uzavřením kupní smlouvy se auto stává majetkem kupujícího, je ale třeba provést také přepis vozu na nového majitele v registru vozidel. V případě, že kupující tento přepis neprovede, auto již není Vaším majetkem, ale zodpovědnost za jeho další provoz zůstává stále na Vašich bedrech.    
Ochrana spotřebitele

Zákon nestanoví způsob přepisu vozidla na nového majitele. Stejně tak nestanoví ani povinnost tak učinit v nějaké lhůtě. Pokud kupující neprovede tento úřední úkon, úřad stále registruje jako vlastníka původního majitele.

Díky této mezeře v zákonu vznikají skutečně absurdní situace. Původní vlastník je například zodpovědný za úhradu zákonného pojištění auta, je pokutován v případě, že vůz není pojištěn. Je také zodpovědný za škody, které tento vůz způsobí.

Řešením je, že prodejce provede přepis na základě ověřené plné moci od kupujícího, nebo společně s kupujícím. K prodeji aut často dochází o víkendu nebo v časech mimo úřední hodiny. Prodává se často mezi regiony. Tyto skutečnosti přepis zásadně komplikují a prodejci to jen přidává práci a bere čas. Prodávající zároveň nemá k dispozici žádné prostředky, jak přinutit nového majitele k přepisu.

Úředníci, kteří mají na starosti dopravní agendy o tomto problému obecně ví, nedokáží jej však řešit ani nabídnout uspokojivé řešení pro prodávající stranu.

Při prodeji Vašeho starého auta tedy buďte velmi obezřetní. Může se stát, že za něj nakonec zaplatíte všechny peníze, které jste prodejem získali.

Diskuse