A Váš názor?
Zrušit
2129
162
Nechat být
Vstup do diskuse

Zabijačkám zazvonil umíráček

Tradičním českým a moravským zabijačkám již zákon dávno odzvonil. Regulace je tak přísná a svazující, že uspořádat zabijačku pro veřejnost nebo přátele je nemožné. Zakořeněnou tradici udupaly paragrafy.
Absurdní regulace

Vykrmit doma vepře a upořádat domácí zabíjačku je dnes už i na venkově velká vzácnost. V současném globalizovaném světě však nebývale roste zájem o vše, co je tradiční, regionální a zaručeně domácí. Ano, zabijačkové dobroty dnes nabízí celoročně kdejaké dobré řeznictví, ale ochutnat teplý ovárek právě vytažený z kotle, čerstvou jitrnici nebo teplé škvarky se vám hned tak nepoštěstí.

<Zákon povoluje uspořádání domácí zabíjačky, a to pouze v soukromém prostoru. Dobroty z této zabíjačky je pak dovoleno konzumovat pouze v domácnosti chovatele a není možné jakkoliv je uvádět do oběhu. Od listopadu 2017 se původní nařízení zmírnilo, takže umožňuje podělit se o zabijačkovou výslužku s rodinnými příslušníky. Sousedé a kamarádi mají však i nadále smůlu.

Zabijačku veřejnou, tedy takovou, kterou na veřejném prostranství obcí pořádá spolek hasičů, fotbalistů, myslivců atd., takovou zákon zakazuje. Porušení zákona se trestá pokutou doslova mastnou, až 300 tisíc korun.

Jedné z nejstarších a dosud dochovaných tradic u nás tedy odzvonilo. Na pravou českou zabijačku můžeme už jen nostalgicky vzpomínat a našim dětem ji ukazovat na zažloutlých pohlednicích s obrázky Josefa Lady.

Ale je tomu skutečně tak? Stále se najde dost odvážlivců, kteří, z pověstného českého furiantství, neznalosti zákona nebo prostě jen kvůli zisku veřejné zabíjačky pořádají. Dozorové orgány tyto akce s přimhouřením obou očí tolerují. Řeší pouze takové, o kterých je slyšet až příliš, nebo ty, na které mají tzv. podnět neboli udání.

Pokud je praxe skutečně taková a obyvatelé objektivně nejsou v ohrožení, měla by se takto přísná norma upravit. K čemu jsou zákony, jejichž obcházení se fakticky toleruje? Slovy Járy Cimrmana: „Tak na podpal v kamnech, akorát.“

Uvedenou povinnost stanovuje § 21 Zákona o veterinární péči. Navrhujeme změnu tohoto paragrafu ve vazbě na tradici a zaběhnutou praxi.

Diskuse

 • Pepa36 napsal:

  Jak je to s grilovaným prasetem.

 • Jitka napsal:

  Všechno proti lidem…čím dál tím více zákazů, příkazů, nenormálností

 • Alena napsal:

  Co vy jste za vládu!!!!????
  Samé zákazy…příkazy…..Nekouřit…,nezabíjet…žvýkačky na zastávkách…..samý kraviny…Vy sami by jste se cpali jitrnicemi…kouříte všude….a lidem vše zakazujete….vy máte platy jistý,ale takový hospodský,který investoval do restaurace milion a vy mu uzákoníte zákaz kouření přišel o klientelu,tak z čeho má splácet dluh…..A už se veze…nemá na splátky…exekutoři….nad kterými stát drží ochranou ruku a naše lidi jsou pod mostem……….Uprchlíkům dáte vše a našim lidem dáte co???Když není černý…????Důchody…!!!!Hnus za 42 let práce mám necelých 8 000.-kč…Hlavně,že vy máte statisíce…Zkuste si vyjít s 8 000.-kč….Chcípli by jste první měsíc…Je mi z naší vlády zle…..Zlaté padáky….,to jsou peníze…,na důchody nikoliv….My důchodci si nemůžeme říci o milionové úplatky,jako náš soudce….Je to zkorumpovaný….Kde je nějaká spravedlnost…????
  Hrůza ,hrůza…..
  Alena

 • Vladimír napsal:

  No, abych byl upřímný,zabíječky se dělají dál,jelikož žiji na vesnici tak něco o tom vím a na dvůr si nikoho kromě kamarádů nepouštíme a viník tohoto paskvilu zřejmě jí řepu a banány.My si ctít tradice budem a přežírat se taky.Takže paskvilní vládo,už se vzpamatujte a nedělejte ve světě ostudu.No a hlavně přestante říkat lidem že se musíme dostat cenama na Evropskou mez a proto musíme zdražovat.Toto je vlastně ten největší BLÁBOL.Ikdyž zde lidé budou psát ,vládu to vůbec zajímat nebude.

 • Dawe napsal:

  Další pitomý a zbytečný zákon, stejně jako spousta dalších

 • eridanuspills.com napsal:

  I appreciate you sharing this blog article. Cool.

 • backlinks prüfen napsal:

  Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it ;) I am going tto return yet again since i have book-marked it.

  layanon9.xyz/seo-agentur-ac759

 • DavidLar napsal:

  Witam!

 • Balance CBD napsal:

  The only thing I regret is not having found your blog earlier.

  http://www.scrapality.com/2020/01/stop-your-tiredness-with-these-energy-boosting-tips.html

 • hola napsal:

  Qué guay este post!

  hola.com

 • Sonja napsal:

  Искали информацию про как купить ссылки или
  возможно про биржа ссылок и купить ссылки с блогов?
  Тогда Вы попали на тот сайт, где найдете тольк
  опро биржа ссылок калькулятор, а также про купить ссылки
  на адалт и про купить ссылки для сайта.

  Больше информации на seosecretservice.top

 • Shane napsal:

  Искали информацию про правильно купить ссылки или возможно про проверка
  обратных ссылок на сайт и международная биржа ссылок?
  Тогда Вы попали на тот сайт, где
  найдете тольк опро где купить ссылки для продвижения сайта, а также про купить трастовые ссылки и
  про биржа ссылок sape отзывы.
  Больше информации на seosecretservice.top

Vstoupit do diskuse