A Váš názor?
Zrušit

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/emocio/bankovnipoplatky/www.deregulator.cz/content/plugins/yop-poll/models/poll_model.php on line 1301
1419
1195
Nechat být
Vstup do diskuse

Zákaz prodeje o svátcích

Zákon stanovil osm dnů v roce, kdy je nakupování tak velkým hříchem, že je třeba ho zakázat. Koho tím vlastně zákonodárce chrání, je záhadou. Omezeny jsou svoboda podnikání i možnosti spotřebitele. Omezováni jsou paradoxně i zaměstnanci prodejen, jejichž ochrana byla původním záměrem.
Absurdní regulace

K 1. 10. 2016 nabyl účinnosti zákon regulující prodejní dobu v maloobchodech a velkoobchodech o vybraných svátcích. Zákon vyjmenovává osm dnů v roce, kdy je prodej v prodejnách zakázán nebo omezen. Porušení zákazu se řeší jako správní delikt a pokuty se mohou vyšplhat na stovky tisíc.

Osvícený zákonodárce ví nejlépe, kdy je třeba odpočívat a ponořit se do hlubokého rozjímání, namísto povrchního nakupování a dalšího ryze materiálního lumpačení. Prostému lidu je třeba ukázat správnou cestu formou nařízení.

Pokud jste snad zvyklí snídat každé ráno čerstvě vypečené rohlíčky, máte o svátcích smůlu. Je třeba nakoupit do zásoby, a to zejména o Vánocích, kdy vaše oblíbená prodejna zavře na oba vánoční svátky a polovinu Štědrého dne.

Radují se zaměstnanci?

Zákonodárce měl samozřejmě na zřeteli také ochranu zaměstnanců. Prodavačky a prodavači či pokladní si o svátcích zaslouží stejnou míru odpočinku jako my ostatní. Místo, aby však škodolibě hleděli skrze prsty na lékaře a zdravotní personál, příslušníky bezpečnostních a záchranných sborů, lékárníky, řidiče hromadné dopravy nebo restauratéry, hoteliéry a všechny, kdo o svátcích chtějí nebo prostě potřebují pracovat, smutně vzpomínají na zmařenou příležitost přivydělat si něco navíc formou atraktivních příplatků za práci o svátcích.

Samozřejmě i z tohoto zákona existují výjimky. Prodejny do 200 m2 prodejní plochy, prodejny u čerpacích stanic, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, všude tam se o svátcích prodávat smí. Není tohle tak trochu diskriminace? A velkých obchodníků nebo prodavaček v nádražním bufetu?

Tvrdíme, že stát nemá právo takto zasahovat do svobody podnikání ani omezovat spotřebitele. Obzvláště, když obchodníci i jejich zaměstnanci prodávat chtějí. Koho taková regulace chrání a komu pomáhá?

Problematiku upravuje zákon č. 223/2016 Sb. o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Navrhujeme úplné zrušení regulace.

Diskuse