A Váš názor?
Zrušit
77
20
Nechat být
Vstup do diskuse

Zimní a letní čas, za pár dnů je to tu zas

Střídání letního a zimního času schválila vláda v říjnu 2016 na následujících pět let. Nucené změny času mají mnoho odpůrců mezi odborníky i politiky. Argument úspory energie, který je často uváděn jako původní důvod zavedení, se nepotvrzuje.
Absurdní regulace

Většina Evropy, včetně České republiky, přejde v noci 25. března na letní čas (středoevropský letní čas – SELČ). Jedním z důvodů, proč byl zaveden letní čas, je vyvážení délky dne a noci. Dalším důvodem byla již zmíněná úspora energie. Tu však zpochybňují energetické podniky, podle kterých je úspora pouze v období okolo rovnodennosti, a to o pouhé procento.

Jaký dopad má nucená změna času na nás?

Se změnami času se každoročně potýkají dopravci. Hodinu navíc tráví čekáním ve stanici na trase. Pozdní nebo brzké příchody v prvních dnech kolem změny času známe asi všichni. Lékaři i psychologové se shodují, že lidský organismus si na změnu zvyká několik dní. Změna biorytmu negativně ovlivňuje produktivitu i pozornost což prokazuje také oficiální stude EU. Přechod je náročnější pro starší lidi a děti. Podporu mají odpůrci i v datech, podle kterých je ve dnech po přechodu na letní čas větší množství dopravních nehod.

Nařízení o změně času nepovažujeme za absurdní v pravém smyslu slova. Pokud však nic objektivně nepřináší a jsou naopak potvrzeny negativní dopady, je to důvod zamyslet se nad jeho opodstatněním.

Diskuse

Vstoupit do diskuse