Důchodci, kteří si platí na důchod

V roce 2003 jsem v 63 letech odešel do starobního důchodu, a od té doby pracuji jako OSVČ. Považuji však za naprostý nesmysl, že z těchto příjmů odvádím i ČSSZ příspěvek na důchod, když přitom v důchodu už jsem.

Z vydělaných peněz pochopitelně platím daň z příjmu – to je v pořádku, právě tak jako platba na zdravotní pojištění u VoZP. Považuji však za naprostý nesmysl, že z těchto příjmů odvádím i ČSSZ příspěvek na důchod, když přitom v důchodu už jsem. Takže před několika dny jsem opět odevzdal nejen Přiznání k dani z příjmu a Přehled o příjmech pro VoZP, ale také Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2017, kde mi vyšla částka Pojistné na DP Kč 20 821,-  Zaplatil jsem si tudíž „sám“ více než jeden svůj důchod (nebo třeba dva manželčiny).

              

Diskuse

 • Redakce napsal:

  Námět jsme již zpracovali jako absurditu a zařadili do hlasování.

 • nacherp napsal:

  Dobrý den,
  k tématu „Důchodci, kteří si platí na důchod“ přikládám právní vyjádření Parlamentniho institutu.

  Jak správně podatel uvádí, z výdělečné činnosti se odvádí částka na sociální pojištění, která slouží k průběžnému financování důchodového systému (v ČR není zaveden fondový systém). Vzhledem k tomu, že se jedná o zákonnou povinnost, nelze tyto odvody nehradit bez hrozby případných sankcí. Na druhou stranu v případě výdělečné činnosti a souběžného pobírání starobního důchodu má podatel právo na přepočet resp. valorizaci důchodu za každých 360 dní výdělečné činnosti. K tomuto přepočtu a navýšení důchodu však nedochází automaticky, ale musí o něj podatel požádat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, která mu rovněž poskytne bližší informace.

  Patrik Nacher

Vstoupit do diskuse